Завичајни музеј у Новој Вароши отворен је 2012. године, као одељење Народног музеја Ужице и има велики културни и образовни значај за нововарошки крај и Стари Влах у целини.
Налази се у згради турске кајмакамије која је за период изградње била веома модерна грађевина. Започета је да се гради крајем XIX века, средствима сјеничког окружног начелства, мутесарифлука, а завршена је после Хуријета, младотурске револуције, 1909. године. Објекат је грађен у преплитању традиционалног исламског и модерног европског архитектонског стила па оставља утисак пријатне складности, лепоте и доминације у односу на друге грађевине у чаршији оног времена, а и данас. У њој су тада биле смештене многе турске установе, среско нацелство, турски суд, турски срески јавни тужилац, пореска управа...
Изложени оригинални музејски предмети, документа, карте и фотографије споменика остатака римских, средњовековних српских и касније турских тврђава, сакралних споменика културе, грађевина, остатака старих путева и трагова војевања, као и бројних меморијала, показују да ови крајеви имају дугу и бурну прошлост и богат културни развој.
Музејски материјал временски покрива раздобље од неолита до краја ХХ века. Печат кнеза Стројимира из IX века, сабља кнеза Михаила Рашковића из XIV века, кубуре које је Карађорђе поклонио Тимотију Борисављевићу, вредне историјске карте са детаљима из разних периода српске државе, красе Завичајни музеј у Новој Вароши.
Стална музејска поставка сведочи о духу и лепоти чаршије, развоју трговине и занатства, привреде, школства и културе, о животу и делу војводе Петра Бојовића и о значају кнезова Рашковића.